Ebru Gündeş

Ebru Gündeş

Eşvak Behjet’in öğrencileri arasına geçtiğimiz aylarda ünlü bir isim de eklendi. Popstar Alaturka yarışmasında jüri koltuğunda oturan ünlü sanatçı Ebru Gündeş‘de Behjet’ten ders alan isimler arasında. Ebru Gündeş’e Arapça şarkı söylemeyi öğreten Eşvak Behjet:

Az çalıştı ama iyi okudu.

Önce farklı kurslarda Arapça dersleri vermiş. Daha sonra kendisine ait Lisan Tercümanlık ve Eğitim Danışmanlığı Şirketini kurmuş. Burada Eşvak’ça yöntemler ile Arapça öğretmeye başlamış. Türkiye'de insanların dil öğrenmeyi çok zor olarak gördüğünü söyleyen Behçet, altı ay gibi bir sürede insanlarla Arapça konuşmayı öğrettiğini belirtiyor. Üniversite öğrencilerinin yanısıra kuyumculuk sektöründe çalışanlar da onun en sadık öğrencileri arasında yer alıyor.

EBRU GÜNDEŞ'E DERS VERDİ

Eşvak Behjet’in öğrencileri arasına geçtiğimiz aylarda ünlü bir isim de eklendi. Popstar Alaturka yarışmasynda jüri koltuğunda oturan ünlü sanatçı Ebru Gündeş‘de Behjet’ten ders alan isimlerarasında. Yarışma programında Arapça bir şarkı okuyarak izleyicileri şaşyrtmaya karar veren Ebru Gündeş, ders almak için Behjet’in kapısını çalmış. Behjet kendisine teklifin geldiği günü,”Birgün telefonum çaldı.Arayan Ebru Gündeş’in menajeriydi.’Birazdan şu adrese geliceksiniz ve ve görüşeceğiz’ dedi.”diye anlatıyor.Aniden gelişen bu durum Behjet’i bir yandan şaşırtmış diğer yandan da mutlu etmiş .

Gündeş ile karşılaşmasını her şey çok normaldi diye anlatıyor. Behjet, Lübnanlı bir kadın tarafından Arapça’ya çevrilen "Senin Olmaya Geldim" şarkısını beş saat süreyle Gündeş’e çalıştırmış. Ebru Gündeş, Selami Şahin’in eseri olan şarkıyı ekranda seslendirdikten sonra, en çok eleştiriyi de yine şarkının sahibinden aldı. Annesi Arap olan Selami Şahin, Gündeş‘in parçayı hakkını vererek okuyamadığını Arapçasının anlaşılmadığı eleştirilerini yaptı. Eşvak Behjet, bir ay gibi bir zaman diliminde çalışma şansları olsaydı daha iyi sonuç alabilceklerini fakat, beş saat gibi kısa süren bir çalışma temposundan sonra alınan sonucun çok da kötü olmadığını söylüyor. Ona göre Ebru Gündeş, şarkıyı anlaşılır bir biçimde söylemiş fakat mahreç olarak özellikle son bölümde güzel çıkaramamış.

Öyle görünüyor ki Ebru Gündeş, bu çalışmanın devamını getiricek ve yeni Arapça parçalar söyleyecek. Ebru Gündeş gibi Sibel Can’ın da son dönemde Arapça şarkı söylemek için çalışmalar yaptığını biliyoruz. Behjet,”Bir Türk şarkıcının bizim dilimizde şarkı söylemesi çok önemli ve sempatik bir şey.”diyor. Bundan sonra kendisine bir sanatçıdan talep geldiği takdirde durumu değerlendireceğini söylüyor.

Irak‘ta durumlar bir gün düzelirse geri dönmeyi düşünen Behjet, Türkiye için ”ikinci vatanım” ifadesini kullanıyor. Özgür olmayı, rahat yaşayabilmeyi bir anlamda Türkiye’de tatmış. Fakat diğer taraftan yabancı olduğu için sömürülmüş olması onda ciddi bir güvensizlik oluşturmuş. Sürekli etrafından kötülük gelebileceği endişesi ile kontrollü davranan Behçet, o yüzden konuşurken de az cümle kurmaya özen gösteriyor.

Arapça, Dil kursu, Arapça kursu, Arapça tercüme, Arapça Aöf, Dil eğitimi, Arapça lisan, Lisan eğitim, Arapça öğren, Dil kursu, Pratik arapça, Arapça metodu, Online kurs, Aöf ilahiyat