ARAPÇA YKS SINAVI

ARAPÇA YKS SINAVI

YKS nasıl bir sınavdır ?

        Sınav Soru Sayısı ve Süresi: 80 Soru 120 dakika

        Sınavla İlgili Yüzdelikler: Dil puanı ile yerleşilebilen lisans programlarında daha önce açıklandığı üzere “soru sayısı ile ilişkili” olarak, TYT’de Türkçe Testinin ağırlığı % 13 , Sosyal Bilimler Testinin ağırlığı %7, Temel Matematik testinin ağırlığı % 13 ve Fen Bilimleri Testinin ağırlığı %7 olmak üzere TYT’nin yerleştirme puanına katkısı % 40'tır. Yabancı Dil oturumunda ise aynı şekilde soru sayıları ile ilişkili olarak Yabancı Dil Testinin yerleştirme puanına katkısı % 60 olacaktır. 

 

YKS eğitimlerinde ele alınacak konu başlıkları

     ⇒ Dilbilgisi Çalışmaları,

     ⇒ Kelime Çalışmaları,

     ⇒ Okuma Teknikleri Çalışmaları,

     ⇒ Soru Tiplerine Yönelik Çalışmalar,

 

1. Dilbilgisi Çalışmaları

Arapçadaki temel dilbilgisi konuları detaylı olarak incelenmekte ve öğrencilerin performanslarını en üst seviyeye çıkarmalarına imkân verecek şekilde ve sayıda alıştırma ve soru çözümü yapılmaktadır. Hedef, dilbilgisi konularının özet olarak verilmesi ve bol alıştırmalarla takviye edilmesidir.

2. Kelime Çalışmaları

Arapça YSK’nin bu yıl ilk defa yapılacak olmasından ötürü eğitimlerde bir üst düzey sınav olarak uygulanan YDS ve YÖKDİL sınavlarındaki kelimelerin üzerinde çalışarak ortaöğretim düzeyine çekilmesi planlanmaktadır.

3. Okuma Teknikleri Çalışmaları

İleri düzeyde dil hakimiyetine ulaşabilmek için, öğrencilerin, girdikleri sınavlardaki kelime ve dilbilgisi temelli sorularının yanı sıra, okudukları metinleri rahatlıkla anlayabilmelerini mümkün kılacak teknik donanımlara sahip olmaları gerekir. Dilbilgisi ve kelime çalışmalarında belli bir seviyeye gelmiş öğrenciler, dilin anlamsal mantığını kavrayarak okudukları metinleri daha hızlı kavrayacak ve metinlerin içeriğine dair eksik bilgilerini telafi etmesi mümkün olacaktır. Hedef, öğrencilerin çeşitli tema türlerinde okumalar gerçekleştirerek ve dilin anlamsal boyutuna nüfuz ederek, dilsel farkındalıklarını arttırmaktır.

4. Soru Tiplerine Yönelik Çalışmalar

Yukarıda zikredilen çalışmalarda belli bir seviyeye gelmiş öğrencilerin, girecekleri sınavda sorulan soru tipleriyle ilgili yeterince çalışma yapmış olmaları ve gerekli soru çözme tekniklerine sahip olmaları son derece önemlidir. Daha önce ÖSYM tarafından yapılan emsal sınavlar ile soru çözüm teknikleri ve bu sorulara yönelik çözüm yolları öğrenciye verilecektir.

 

 

Arapça, Dil kursu, Arapça kursu, Arapça tercüme, Arapça Aöf, Dil eğitimi, Arapça lisan, Lisan eğitim, Arapça öğren, Dil kursu, Pratik arapça, Arapça metodu, Online kurs, Aöf ilahiyat