Pratik Arapça

Pratik Arapça

Arapça öğrenmek için sadece o dilin gramerini bilmek yeterli değildir.Arapça’yı kalıplaşmış bir şekilde öğrenmeniz gerekir ayrıca Arapça dilini kendi diliniz ile karşılaştırmanız ve Arapça düşünmeniz gerekmektedir. Özellikle Arapça öğrenmeye yeni başlayanlar için bu yöntemi tavsiye ediyoruz. Unutmayın, bir dili öğrenmek sadece o dilin gramerini bilmek değildir; pratiğini kavramak ve o dilde yer alan günlük konuşma kalıplarını bilmektir.

 

Pratik Arapça için gerekli olduğunu düşündüğümüz günlük dilde ihtiyaç halinde sık sık kullanılan kalıplaşmış ifadeleri farklı kategorilere ayırarak sizlerin istifadesine sunuyoruz.  Arapça Pratik diline başlamadan önce bir öğrenci neleri bilmeli;

1. Arapça  (ayrı ve bitişik zamirler) Zamirler

2. Arapça Temel Sorular,

3. Arapça da bulunan zamanlar(geçmiş zaman, şimdiki zaman)

Bu üç temel kurallar bittikten sonra öğrenci Arapça konuşmaya başlayabilir ve o dili öğretmen ile pratik yapabilir.

Bilmeniz gereken Konuşma Kuralları!

1. Dil bilgisi çalışmayın
Dil bilgisi çalışmak sizi sadece yavaşlatır ve kafanızı karıştırır. Cümle kurarken kurallar hakkında düşünmek yerine, ana dili Arapça olan biri gibi doğal bir şekilde cümle kuracaksınız. Arapça konuşanların sadece küçük bir bölümü, tüm dil bilgisi kurallarının %20'sinden fazlasını bilir. Gramer ile ilgilenen kişi, ana dili Arapça olan birinden daha fazla dil bilgisi bilir.

2. Kalıp İfadeleri öğrenin ve onlara çalışın

Birçok öğrenci doğru cümle kurmak için kelimeler öğrenir ve onları doğru sıraya koymaya çalışır. Bazı öğrencilerimin bildiği kelime sayıları beni büyüler; ama bir tane bile doğru cümle kuramazlar. Bunun nedeni kalıp ifadeleri öğrenmemeleridir. Çocuklar dil öğrenirken, hem kalıp ifadeleri, hem de kelimeleri birlikte öğrenirler. Aynı şekilde, siz de çalışmalısınız ve kalıp ifadeleri öğrenmelisiniz.

1000 kelime biliyorsanız, muhtemelen bir doğru cümle kuramayabilirsiniz. Ama bir kalıp ifade biliyorsanız, yüzlerce doğru cümle kurabilirsiniz. Eğer 100 kalıp ifade biliyorsanız, kaç tane doğru cümle kurabildiğinize şaşıracaksınız. Son olarak, eğer 1000 kalıp ifade biliyorsanız, siz hemen hemen akıcı Arapça'ya sahip birisiniz demektir.

Kelime öğrenmek için saatlerce çalışmayın. Onun yerine, bu zamanınızı kalıp ifadeleri öğrenmeye ayırın ve akıcı Arapça'ya daha yakın olun.

 Arapça’yı Türkçe’ye Çevirmeyin

Arapça bir cümle kurmak için, kelimeleri kendi dilinize çevirmeyin. Kendi dilinizdeki düzen daha farklıdır ve bu yüzden bunu yavaş ve hatalı yaparsınız. Bunun yerine, kelimeleri söylerken düşünmeyeceğiniz kalıp ifadeler ve cümleler üzerine çalışın. Otomatik olmalı.

Bir diğer çeviri problemi; öğrendiğiniz dil bilgisi kurallarını birleştirmeye çalışmanızdır. Cümle kurarken dil bilgisi hakkında düşünmek ve çevirmek yanlıştır ve kaçınılmalıdır.

3. Okumak ve Dinlemek yeterli DEĞİLDİR. Duyduğunuz şeyler hakkında alıştırma yapın!

Okumak, dinlemek ve konuşmak bir dilin en önemli hususlarıdır. Bu Arapça için de geçerlidir. Buna rağmen akıcı olmak için konuşma, gerekli olan tek şeydir. Bebekler ve çocuklar için önce konuşmayı öğrenmek normaldir. Akıcı olmak için, sonra okumaya başlarlar, sonra da yazmaya. O halde doğal sıralama:

1.Arapça dinleme,

 2.Arapça konuşma,

3.Arapça okuma,

4.Arapça yazma şeklindedir

Dilin öğrenilmemesinde ki tek Problem


Birçok insanın okuyup dinleyebilmesinin nedeni hepsinin alıştırma yapmasındandır. Ama akıcı Arapçaya sahip olmak için, konuşma alıştırması yapmalısınız. Dinleme kısmında durmayın, sadece dinlemeyin. Duyduğunuz şeyleri dinlerken materyalleri yüksek sesle söyleyin. Ağzınız ve beyniniz konuşmanız sırasında efor sarf etmemeye başlayana kadar yüksek sesle konuşma alıştırmaları yapın. Böyle yaparak, akıcı bir Arapça'ya sahip olabilirsiniz.

Kendinizi Arapça'ya gömün

Bir dil konuşabilmeniz, ne kadar zeki olduğunuzla alakalı değildir. Bu herkes tarafından kanıtlanmış bir gerçektir. Herkes en azından bir dil konuşabilir. Akıllı olsanız veya olmasanız da, ya da akıl gücü noksanlığınız olsa da bir dil konuşabilirsiniz.

Bu dilin sürekli etrafta olmasıyla başarılır. Ülkenizde, dilinizi sürekli duyar ve konuşursunuz. Arapça'yı iyi konuşan birçok kişinin Arapça eğitim veren okullarda eğitim gördüğünü fark edeceksiniz. Onlar Arapça'yı sadece Arapça eğitim veren bir okula gittiklerinden değil, etraflarında sürekli Arapça konuşan insanların olmasından dolayı konuşabilirler. 
Akıcı Arapça'ya sahip olmak için bir yere gitmek zorunda değilsiniz. Sadece etrafınızı Arapça'yla çevirmelisiniz. Arkadaşlarınızla sadece Arapça konuşacağınıza dair anlaşmalar yapabilirsiniz.

4. Doğru materyallerle çalışın

"Alıştırma kusursuz yapar" şeklinde, yaygın kullanılan yanlış bir kalıp var. Bu hakikatten uzaktır. Alıştırma sadece kalıcı yapar. Yanlış bir cümle üzerine alıştırma yaptığınızda, yanlış bir cümlenin kusursuz söylenişini öğrenirsiniz. Bundan ötürü, herkes tarafından ortak kullanılan materyaller üzerine çalışmanız önemlidir.

Gördüğüm bir diğer problem ise; birçok öğrenci haberler ile çalışıyor. Ne var ki, habercilerin konuştukları dil çok resmidir ve kullandıkları içerik daha çok politik ve normal hayatta kullanılmayan türdendir. Ne söylediklerini anlamak önemlidir; ama bu, Arapça'nın esas temellerini öğrendikten sonra yapılması gereken ileri seviye bir yöntemdir.
Kısaca; çalışırken, güvenebileceğiniz, genel olarak kullanılan ve doğru Arapça materyalleri kullanın.

 

 

Arapça, Dil kursu, Arapça kursu, Arapça tercüme, Arapça Aöf, Dil eğitimi, Arapça lisan, Lisan eğitim, Arapça öğren, Dil kursu, Pratik arapça, Arapça metodu, Online kurs, Aöf ilahiyat